Odabrani najbolji školski radovi likovnog natječaja Volontiram – mijenjam svijet

06.11.2018.

Stručno povjerenstvo odabralo je najbolje od 512 likovnih radova učenika osnovnih i srednjih škola koji su pristigli na natječaj Volontiram – mijenjam svijet.

Stručno povjerenstvo za odabir pobjedničkih radova sastavljeno od: stručnjakinje za likovnu umjetnost dr. art Ivane Gorički, prof. likovne kulture i Dubravka Kastrapelija, prof.likovne kulture; stručnjakinje za temu volontiranja Ivane Zadražil Vorberger, prof.soc.padagog, voditeljice Službe za rad s mladima i volonterima HCK i stručnjaka za provedbu Kurikuluma građanskog odgoja i obrazovanja, viših savjetnika za nacionalne programa Agencije za odgoj i obrazovanje Nevenke Lončarić-Jelačić, prof. i mr. sc. Tomislava Ogrinšaka odabralo je ukupno 35 radova koji će biti izloženi u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu.

Na likovni natječaj pristigli su radovi iz ukupno 65 osnovnih škola i 23 srednje škole – 221 rad u kategoriji 1. – 4. razreda osnovnih škola, 195 radova u kategoriji 5. – 8. razreda osnovnih škola i 96 radova u kategoriji srednjih škola.
U kategoriji  1. –  4. razreda osnovnih škola od 221 pristiglog rada odabrano je 15 radova. Od pristiglih 195 radova u kategoriji 5. – 8. razreda osnovnih škola odabrano je 10 radova, a isto toliko odabrano je i u kategoriji srednjih škola od ukupno 96 pristiglih radova.

U uži izbor odabrani su radovi koji su se istaknuli vještinama likovnog izražavanja i originalnosti i u odnosu na analizu same teme natječaja (cjelovit popis odabranih i pobjedničkih radova je niže u tekstu). Prilikom odabira radova vodilo se računa o primjernosti likovnog izražaja sukladno dobi djece, ali i podudarnosti sa samom temom likovnog natječaja tj. porukom o volontiranju koja se željela prenijeti radom.

Autori najboljih triju radova iz svake kategorije bit će nagrađeni prigodnim nagradama, a Hrvatski Crveni križ će im pokriti putne troškove do Zagreba na otvorenje izložbe.

Pobjednički i svi ostali radovi koji su ušli u uži izbor bit će izloženi u Muzeju suvremene umjetnosti (MSU) u Zagrebu od 5. do 19. prosinca 2018. godine.

Svečano otvorenje izložbe uz proglašenje pobjednika održat će se 5. prosinca u MSU-u.

Likovni natječaj Volontiram – mijenjam svijet koji je trajao od 15. rujna do 9. listopada organizirao je Hrvatski Crveni križ u suradnji s Muzejom suvremene umjetnosti u Zagrebu i Agencijom za odgoj i obrazovanje.

 

Cjelovit popis pobjedničkih i odabranih radova

Pobjednici u kategoriji 1. –  4. razreda osnovnih škola su:

  1. Julia Berger; Crveni Križ, Spasilačke službe, OŠ Ljudevita Gaja, Zaprešić 1.d, mentorica: Martina Velikov
  2. Petar Komljenović, U društvu bolesnog prijatelja, III. Osnovna škola Bjelovar, 4.c, mentorica: Suzana Turković
  3. Toni Brdar, Pomažem nositi drva, OŠ Mato Lovrak, Nova Gradiška, 2.a, mentorica: Irena Barić

Preostali radovi koji su ušli u uži krug i bit će izloženi u MSU-u:

Petra Mikičić; Spašavanje života, OŠ Dore Pejačević Našice, 2.c, mentorica: Marina Mihalj

Katja Zagorščak; Crveni križ pomaže djevojčici bez noge, OŠ Antun Nemčić Gostovinski, Koprivnica, 3.c, mentorica: Đurđica Pošta

Nika Jurendić, Djeca su došla u posjet starijima, OŠ Antun Nemčić Gostovinski, Koprivnica 3.c, mentorica: Đurđica Pošta

Erika Klečak Vilner, Podjela obroka, OŠ J. Šižgorića, Šibenik, 3.a, mentorica: Helena Šarić

Veselko Sočković, Pomoć u poplavi, OŠ Luka, Sesvete, 1.a, mentorica: Ljiljana Frigan Perko

Tin Popec, Volonteri dijele pakete, OŠ Molve, Molve, 3.razred, mentorica: Dubravka Jaković

Melani Glavnik, Pomozi, OŠ Reka, Reka, 3.razred, mentorica: Ivana Zrinjski

Laura Žganec, Pomažem starijima u donošenju namirnica, lijekova i prijelazu preko ceste, OŠ braća Radić, Koprivnica, 3.b mentorica: Marija Petras

Anja Horvat, Djeca volonteri, OŠ braća Radić, Koprivnica, 3.c, mentorica: Edita Sinjeri Štefanek

Tia Kezele, volontiram-pomažem, OŠ Ivana Zajca, Rijeka, 3.a, mentorica: Ksenija Fak

Lara Brlek, Utjeha, OŠ Dore Pejačević Našice, 4.b, mentorica: Marina Mihalj

Marko Jurić, spašavanje života, OŠ Dore Pejačević Našice, 2.c, mentorica: Marina Mihalj
 

U kategoriji od 5. do 8. razreda osnovnih škola prva tri mjesta osvojili su radovi:

  1. Rebeka Matkun, Darujmo krv; OŠ Kuršanec Čakovec, 6.a, mentorica:  Ida Domišljanović 
  2. Leona Milković, Pomoć starici, OŠ Vjekoslava Paraća, Solin, 6.b, mentorica: Sanja Mirošević 
  3. Ena Jakovac, Pomoć u poplavi, OŠ I. G. Kovačić, Staro Petrovo selo, 7.b, mentorica: Anita Mihaljević

Preostali radovi koji su ušli u uži krug i bit će izloženi u MSU-u:

Maja Posilović, Volontiranje u kriznim situacijama, OŠ Dragutina Tadijanovića, Petrinja, 7.b mentorica: Kristina Roksa

Luka Ivanišević, Pomoć u kriznim situacijama, OŠ I. G. Kovačić Staro Petrovo selo, 7.a, mentorica: Anita Mihaljević

Emma Salihović, Socijalna samoposluga - svuda za sve,  OŠ Lovre pl. Matačića, Zagreb, 8. a, mentorica: Marija Barlek

Ana Babić & Klara Šoko, strip: volonterka, OŠ A. B. Šimića, Zagreb, 8.a, mentorica: Jasna Petrić-Mioč

Antonija Balent, rad bez naziva, OŠ Draškovec, Prelog, 8. razred, mentorica: Gabrijela Binder

Lucija Hilić, Samoću je lakše podnijeti uz društvo, OŠ Kuna, Kuna Pelješka, 6. razred, mentorica: Mladenka Hazdovac

Donata Zelić, Moj prijatelj i ja, OŠ Smiljevac, Zadar, 7.d, mentorica: Biljana Jelenković
 

U kategoriji srednjih škola prva tri mjesta osvojili su radovi:

  1. Nika Marija Buterin, Nada, Škola primijenjene umjetnosti i dizajna, Zagreb, 1.d, mentorica: Sanja Balen
  2. Petra Lulić, Ispunjenje, Škola likovne umjetnosti, Split, 3b, mentorica: Neli Ružić
  3. Ana Mataija, Nada u bijegu, Opća gimnazija Gospić, 2.b, mentorica: Antonija Pavelić 

Preostali radovi koji su ušli u uži krug i bit će izloženi u MSU-u:

Antea Rap, 400 000km socijalne solidarnosti, SŠ Marka Marulića, Slatina, 4. gimnazije, mentorica: Silvija Štimac

Nika Marija Buterin, Medicinska sestra CK za vrijeme Prvog svjetskog rata, Škola primijenjene umjetnosti i dizajna, Zagreb, 1.d mentorica: Sanja Balen

Iva Petak, Bol i spas, Škola primijenjene umjetnosti i dizajna, Zagreb, razred 1F grupa 2, mentor: Andro Grdinić

Kim Mikasović, Zagrljaj, Škola likovne umjetnosti, Split, 3b, mentorica: Neli Ružić

Andrea  Listeš, Heroj, Škola likovne umjetnosti, Split, 3b, mentorica: Neli Ružić

Larissa Boljun, Ruka pomoći, Škola za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu, Pula, 2a, mentorica: Nedjeljka Dubroja

Paulina Marija Vukoja, Prva pomoć je crvene boje, Privatna umjetnička gimnazija s pravom javnosti, Zagreb 3., mentorica: Romina Makoter