Vukovarsko-srijemska županija - služba traženja u ratu i miru

17.11.2014.

Društvo Crvenog križa Vukovarsko-srijemske županije organiziralo je 7. i 8. studenoga u Iloku seminar „Služba traženja u ratu i miru“ za povjerenike Službe traženja Hrvatskog Crvenog križa s područja Vukovarsko-srijemske županije. Sudjelovalo je 30 volontera i profesionalaca Crvenog križa iz Iloka, Vinkovaca, Privlake, Starih Jankovaca, Tordinaca, Nijemaca, Vukovara, Tompojevaca, Županje, Gradišta, Drenovaca i Vrbanje. Seminar je otvorio predsjednik DCK Vukovarsko-srijemske županije dr. Mato Karalić, a sudionike je pozdravio predsjednik Gradskog društva Crvenog križa Ilok Miroslav Bošnjak.

Na temelju Ženevskih konvencija Služba traženja je međunarodna obveza država potpisnica ovih međunarodnih ugovora. U Republici Hrvatskoj Služba traženja je javna ovlast i jedna od osnovnih djelatnosti Hrvatskog Crvenog križa, propisana člancima 8. i 9. Zakona o Hrvatskom Crvenom križu (NN 71/10).  Služba traženja Hrvatskog Crvenog križa je dio svjetske mreže u 189 međunarodno priznatih nacionalnih društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca. Služba traženja je u punoj funkciji u vrijeme oružanog sukoba i radi na prikupljanju podataka i davanju obavijesti o žrtvama rata. U miru Služba traženja prikuplja i daje podatke o sudbini osoba koje su razdvojene, stradale ili nestale zbog katastrofa,  elementarnih nesreća ili drugih događanja, ekonomskih migracija i slično. Nedavna katastrofalna poplava koja je pogodila županjsku Posavinu pokazala je značaj Službe traženja kao važnog dijela lanca zaštite i spašavanja u katastrofama, pa je zato na ovom seminaru posebna pažnja posvećena edukaciji volontera i obradi pojedinih postupaka.

Predavači, ravnateljica GDCK Županja Marija Dugalić i ravnatelj GDCK Vinkovci Branko Tomić, su uz power-point prezentacije, video-priloge i praktične primjere polaznicima prezentirali povijesni razvoj međunarodnog humanitarnog prava, pravni temelj Službe traženja u međunarodnom i domaćem zakonodavstvu, djelovanje Službe traženja u katastrofama i primjere djelovanja Službe traženja HCK u ratu i miru. Član Mladeži Crvenog križa Vinkovci Emil Tustanovski, koji je više od mjesec dana volontirao pomažući stradalnicima u poplavama, prezentirao je računalni program Sahana Eden za upravljanje u katastrofama, koji bi, prilagođen hrvatskim uvjetima, u budućnosti mogao predstavljati veliku podršku u brzini provođenja odgovora na katastrofe. Ovogodišnja poplava analizirana je kao studija slučaja, a sudionici su iznosili svoja iskustva u ublažavanju posljedica katastrofe.

Volonteri su bili oduševljeni sadržajem seminara, ali i odličnim uvjetima za rad u Đačkom domu Srednje škole Ilok koje je osigurao ravnatelj GDCK Ilok Ivica Prskalo. Na kraju programa sudionici su zajednički posjetili povijesnu jezgru Iloka, a u Gradskom muzeju Ilok uz stručno vodstvo upoznali bogatu povijest ovoga grada – bisera na krajnjem istoku Lijepe Naše.