Travanj - mjesec zaštite od mina

03.04.2015.

U mnogim zemljama svijeta mine još uvijek prijete ljudskim životima uzrokujući ranjavanje i smrt civilnog stanovništva te usporavaju socioekonomski razvoj. U 2015. godini obilježava se deseta obljetnica od kada je na 60. zasjedanju Opće skupštine Ujedinjenih naroda (UN) u prosincu 2005. godine 4. travanj proglašen Međunarodnim danom osvješćivanja o opasnosti od mina i pomoći u protuminskom djelovanju.

U 2015. godini UN dodatno ističe i naglašava problem obilježavajući ovaj dan uz slogan „Više od mina“ jer osim mina, u velikom broju zemalja svijeta prijeti opasnost i od eksplozivnih ostataka iz rata (neeksplodirane bombe, granate, streljivo, improvizirana eksplozivna sredstva, oružje i dr.). Tim povodom želi se podsjetiti globalnu zajednicu i pozvati sve države svijeta kako bi se uz pomoć UN-a ukazalo na opasnost od mina i eksplozivnih ostataka iz rata, ali i potaknulo na solidarnost i pomoć žrtvama mina i njihovim obiteljima.

Podsjetimo se kako je do danas 156 država svijeta ratificiralo Konvenciju o zabrani uporabe, stvaranju zaliha, proizvodnje i prijenosa protupješačkih mina i njihovom uništenju iz 1997. godine (skraćeno Otavska konvencija o zabrani mina), a Republika Hrvatska je među prvim potpisnicama konvencije, kojom se žele smanjiti posljedice opasnosti za civilno stanovništvo.

Prema izvješću HCR-a za 2014. godinu površina minski sumnjivog prostora (MSP) u Republici Hrvatskoj iznosi 539 četvornih kilometara, gdje se može naći približno šezdeset tisuća mina i nepoznati broj neeksplodiranih ubojnih sredstava. Minski sumnjive površine protežu se na području 10 (od ukupno 21) županija gdje živi približno 580 tisuća stanovnika. Bjelovarsko-bilogorska i Zagrebačka županija su razminirane 2005. godine, a Dubrovačko-neretvanska i Virovitičko-podravska 2014. godine. Od 1996. godine do danas 582 osobe su stradale od mina, od čega 198 sa smrtnim ishodom.

Svake godine Hrvatski centar za razminiranje (HCR) obilježava „Travanj – mjesec zaštite od mina“ kako bi se dolaskom proljeća i učestalijeg boravka građana na zraku i u prirodi dodatno ukazalo na prijeteću opasnost od mina i eksplozivnih ostataka iz rata u našoj zemlji. Ove godine HCR naglašava pojačanu medijsku kampanju s ciljem edukacije i podizanja opće svijesti svih građana na opasnost od mina i eksplozivnih ostataka iz rata.

Međunarodni odbor Crvenog križa razvojem sveobuhvatnog programa pod nazivom „Zagađenje oružjem“ podržava i potiče nacionalna društva Crvenog križa i Crvenog polumjeseca u radu te sudjeluje u provođenju programa medicinske pomoći i rehabilitacije žrtava mina u mnogim zemljama svijeta, čime se nastoje smanjiti štetne posljedice od mina.

Hrvatski Crveni križ (HCK) pridružuje se događanjima u travnju pojačanim aktivnostima u radu 43 društva Crvenog križa, s ciljem sprječavanja stradavanja stanovništva od mina i eksplozivnih ostataka iz rata. Na taj način organiziraju se predavanja i radionice za djecu u školama, kao i javne tribine za odrasle pri čemu se osobita pozornost pridaje okupljaju ugroženih – ciljanih skupina stanovništva (poljoprivrednici, šumari, lovci, vatrogasci, planinari i dr.).