Pregrada - Aktivan i neovisan život u vlastitom domu starijih osoba s područja grada Pregrade i općina Desinić i Hum na Sutli

30.09.2016.

Gradsko društvo Crvenog križa Pregrada je od Ministarstva socijalne politike i mladih dobilo na provođenje Projekt „Aktivan i neovisan život u vlastitom domu starijih osoba na području grada Pregrade i općina Desinić i Hum na Sutli“,  koji se provodi od 7. listopada 2015. godine.

Projekt se provodi u cilju smanjenja rizika od socijalne isključenosti i povećanja kvalitete života starijih osoba, a uslugom prijevoza starije se osobe potiče na ostanak u vlastitom domu te vođenje aktivnog i neovisnog života. Projekt se provodi u trajanju od 12 mjeseci, a partneri na provođenju su Centar za socijalnu skrb Krapina i Grad Pregrada, uz suradnju općina Desinić i Hum na Sutli.

Na izvođenju projekta sudjeluje  jedan djelatnik zaposlen u GDCK Pregrada na poslovima terenskog prijevoza te 17 volontera, s ukupno oko 290 sati volontiranja mjesečno.

Ciljana skupina korisnika projekta su  osobe starije životne dobi, samačka domaćinstva, osobe s invaliditetom, kronični bolesnici, osobe koje zbog skromnih primanja ne mogu osigurati prijevoz pri obavljanju redovitih dnevnih aktivnosti, odlasku liječniku ili u bolnicu, osobe koje su zbog svog zdravstvenog stanja, nedostupnosti ili ograničene mogućnosti korištenja javnog prijevoza socijalno izolirane, te zbog svoje nemobilnosti ne mogu zadovoljiti svoje potrebe za zdravstvenim i socijalnim uslugama u svojoj lokalnoj zajednici.

Projektom je obuhvaćeno 76 osoba, od toga 49 osoba na području grada Pregrade, 16 osoba na području općine Hum na Sutli te 11 osoba na području općine Desinić.

Rezultat provođenja projekta je olakšavanje života starijim osobama s područja grada Pregrada i općina Desinić i Hum na Sutli, jer  im se omogućava lakši pristup do liječnika, javnih službi i trgovina, te do Dnevnog boravka 60+ kod GDCK Pregrada, gdje se osobe treće životne dobi druže i kvalitetno provode vrijeme. Dugoročni učinci ovog projekta, koji će trajati i nakon njegova završetka, odnose se na: smanjenje socijalne isključenosti starijih osoba, unaprjeđenje kvalitete života starijih ljudi koji samostalno žive, unaprjeđenje dostupnosti socijalnih i zdravstvenih usluga, povećan broj starijih osoba koje koriste izvaninstitucionalne oblike socijalnih usluga u zajednici, te senzibilizacija građana i lokalnih sredina za probleme starijih osoba i  potrebu uzajamnog pomaganja te uključivanje u volonterske aktivnosti vezane za starije osobe.