Meteoalarm upozorava na opasne vremenske prilike

05.02.2015.

Meteoalarm  za  danas je izdao crveno upozorenje za šire područje Karlovca, Rijeke i Gospića, što znači da se tamo očekuju iznimno opasne vremenske prilike. Za područje Zagreba izdano je narančasto upozorenje  koje označava neuobičajene vremenske prilike. Na spomenutim područjima moguće su nezgode te veće štete. Za ostatak zemlje izdano je žuto upozorenje što znači da nas čeka potencijalno opasno vrijeme.

DHMZ izvještava kako većinu zemlje i sutra očekuje oblačno vrijeme s oborinama, ponegdje i obilnijima. U zapadnim i sjeverozapadnim krajevima nastat će novi snježni pokrivač ponegdje i viši od 30 cm. Snijega nošenog burom bit će i mjestimice na sjevernom Jadranu, dok su u Dalmaciji vjerojatni izraženiji pljuskovi praćeni grmljavinom, osobito u prvom dijelu dana. Vjetar u unutrašnjosti umjeren i jak, u gorju na udare i olujan sjeveroistočni. Na sjevernom i dijelu srednjeg Jadrana puhat će jaka i olujna, prijepodne podno Velebita na udare i orkanska bura, a u ostatku Dalmacije umjereno i jako jugo.

U ovakvim vremenskim prilikama valja se pridržavati savjeta stručnjaka koje je izdalo Ministarstvo zdravlja RH:

1. Preporuča se pratiti vremensku prognozu, kao i upozorenja vezana uz ekstremno niske temperature i nepovoljne vremenske prilike. Posebno su za pothlađivanje opasne situacije kada je uz niske temperature prisutan i vjetar i ako pada snijeg.

2. Na ekstremne vremenske prilike posebno su osjetljivi mala djeca i stariji ljudi.

3. Izlazak po ekstremnoj hladnoći treba izbjegavati, međutim za one koji moraju izaći  preporuča se  oblačenje tople odjeće koja  treba biti slojevita i ne preuska, vanjski sloj nepropustan na vjetar i vlagu, po mogućnosti od vune, polipropilena i svile koja zadržava više topline u unutarnjim slojevima od pamuka. Potrebno je  zaštititi glavu kapom, ruke rukavicama, te vrat, lice i usta prekriti šalom.

4. Izuzetno je važna nepropusna,  topla i komotna obuća.

5. Srčanim bolesnicima kao i onima oboljelim od respiratornih bolesti preporuča se izbjegavati izlaganje niskim temperaturama, posebice u ranojutarnjim i noćnim satima.

6. Ne ignorirajte osjećaj hladnoće kao ni drhtavicu koji nas upozoravaju da se trebamo utopliti ili prekinuti boravak na hladnoći.

7. U slučaju pothlađivanja utopljavati se postupno zamatanjem u deku uz izvor topline, te konzumiranjem toplih napitaka, najbolje nezaslađenog čaja.

8. U slučaju jačeg pothlađivanja, odnosno  pojave simptoma poput trnjenja,  gubitka osjeta, uz izrazito blijedu, a pri utopljenju crvenu kožu okrajina, potrebno je potražiti pomoć svog izabranog liječnika obiteljske medicine.

9. Preporuča se kontinuirano  uzimati dovoljne količine  toplih  napitaka, čak i ako ne osjećate žeđ, a alkohol i prevelike količine kofeina treba izbjegavati jer izazivaju širenje krvnih žila i daljnji gubitak tjelesne topline.

10. U slučaju ledene kiše, smrzavanja ili snijega potrebno je izbjegavati izlazak, osobito starije osobe, radi povećane mogućnosti ozljeđivanja odnosno padova i lomova.