Svjetski dan zdravlja: U Hrvatskoj sve veći broj oboljelih od dijabetesa!

05.04.2016.

Svjetski dan zdravlja koji se obilježava 7. travnja, ove je godine posvećen dijabetesu. Kao i svake godine, obilježavanju toga dana pridružuje se i Hrvatski Crveni križ, a sve s ciljem podizanja svijesti o rastućoj epidemiji dijabetesa. Društva Hrvatskog Crvenog križa diljem Hrvatske organizirat će zdravstveno-preventivne aktivnosti kako bi skrenuli pozornost građana na nužnost mijenjanja životnih navika te sprječavanje nastanka dijabetesa, a u sklopu HCK-ovog redovitog programa zaštite zdravlja.

U Hrvatskoj će ove godine Svjetski dan zdravlja biti obilježen središnjim događajem na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu u Školi narodnog zdravlja „Andrija Štampar“. U sklopu toga bit će održan okrugli stol kao prigoda za raspravu o ozbiljnosti današnje epidemiološke situacije i mogućnostima prevencije šećerne bolesti u Hrvatskoj iz perspektive različitih medicinskih specijalnosti. Današnja epidemiološka situacija je složeni, a prevencija je potrebnija nego ikad.

Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj je 254.296 punoljetnih osoba koje boluju o dijabetesa. Broj oboljelih povećava se iz godine u godine pa procjene ukazuju kako u Hrvatskoj ima više od 400 tisuća oboljelih osoba, a preko 40 posto oboljelih osoba nema postavljenu dijagnozu. Podaci Svjetske zdravstvene organizacije pokazuju kako u svijetu oko 350 milijuna osoba boluje od dijabetesa. Broj oboljelih u daljnjem je porastu, posebice u zemljama nižeg i srednjeg ekonomskog standarda. Procjenjuje se da će dijabetes do 2030. godine biti sedmi vodeći uzročnik smrti u svijetu.

Dijabetes je kronična bolest koja se javlja ili ako gušterača (pankreas) ne proizvodi dovoljno inzulina ili ako tijelo ne može učinkovito koristiti inzulin koji proizvodi. Inzulin je hormon koji regulira koncentraciju šećera u krvi koji nam daje energiju potrebnu za život. Ako šećer ne može ući u stanice gdje sagorijevanjem proizvodi energiju, njegova koncentracija u krvi raste do štetnih vrijednosti.

Dva su glavna tipa dijabetesa. Osobe s dijabetesom tip 1 ne proizvode svoj inzulin i da bi preživjeli moraju uzimati inzulin u obliku injekcija. Osobe s dijabetesom tip 2, od kojeg boluje 90 posto svih oboljelih, proizvode svoj inzulin, ali u nedovoljnoj količini ili ga njihovo tijelo ne može koristiti na ispravan način. Osobe s dijabetesom tip 2 imaju probleme s prekomjernom tjelesnom težinom te su premalom fizički aktivni (2 čimbenika koja povećavaju potrebe pojedinca za inzulinom).

Dokazano je da se održavanjem normalne tjelesne težine, provođenjem tjelesne aktivnosti i zdravim načinom prehrane pojava šećerne bolesti može prevenirati. Upravo na nužnost razvoja takvih navika upozorava i Hrvatski Crveni križ u sklopu svojih brojnih zdravstvenih aktivnosti koje se provode diljem Hrvatske.