Svjetski dan zdravlja – 7. travnja

08.04.2013.

Svjetski dan zdravlja – 7. travnja obilježava se svake godine na dan kad je 1948. godine osnovana Svjetska zdravstvena organizacija. U 2013. godini Svjetski dan zdravlja posvećen je provođenju globalne kampanje o visokom krvnom tlaku. Na taj način želi se naglasiti važnost bolje informiranosti o prevenciji, uzrocima i komplikacijama koje mogu nastati zbog visokog krvnog tlaka, omogućiti redovito mjerenje krvnog tlaka i potaknuti nacionalne i lokalne vlasti na kreiranje okruženja za zdravi život.

Zbog povišenog krvnog tlaka (hipertenzija) povećava se rizik od infarkta srca i moždanog udara, a može doći do oštećenja bubrega, očne pozadine i drugih komplikacija. Hipertenzija se u pravilu razvija postepeno i u većine osoba (95 posto slučajeva) bez potpuno objašnjenog uzroka (primarna ili esencijalna hipertenzija) na što utječu nasljeđe i neki drugi čimbenici kao što su prekomjerna tjelesna težina, nedovoljno kretanja, stres i dr. Sekundarna hipertenzija razvija se znatno rjeđe u manjeg broja osoba zbog razvoja nekih drugih bolesti kao primjerice bolesti bubrega i dr.

Normalne vrijednosti krvnog tlaka iznose 120/80 milimetara stupca žive (mm Hg), dok vrijednosti od 140/90 mm Hg izmjerene više puta u vremenskom odmaku ukazuju na povišeni krvni tlak.

Vrijednosti krvnog tlaka rastu s godinama pa prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije jedna od tri odrasle osobe u svijetu ima visoki krvni tlak. Broj osoba oboljelih od visokog krvnog tlaka znatno je veći u manje razvijenim zemljama, osobito Afrike, gdje više od četrdeset posto odraslih osoba ima visoki krvni tlak. Još uvijek mnogo ljudi s visokim krvnim tlakom ostaje bez dijagnoze i liječenja, čime se povećava rizik od bolesti i smrti zbog infarkta srca i moždanog udara, koji se mogu spriječiti i liječiti.

Prema podacima iz Hrvatskog zdravstveno - statističkog ljetopisa za 2011. godinu za Utvrđene bolesti ili stanja u primarnoj zdravstvenoj zaštiti ukupno je 877.723 osobe (u dobi od 20 do 65 godina i više) bolovalo od hipertenzivne bolesti.

Uvođenjem promjena u vlastiti način života vezan uz pravilnu prehranu (i smanjeni unos soli), redovitu tjelesnu aktivnost, izbjegavanje prekomjernog pijenja alkohola, održavanje normalne tjelesne težine i prestanak pušenja, može se značajno pomoći regulaciji krvnog tlaka i smanjiti opasnost od mogućih komplikacija, no ukoliko to nije dovoljno potrebno je liječenje. Danas postoji veliki broj skupina lijekova, ali se pri tome treba pridržavati i propisanog načina življenja.

Hrvatski Crveni križ pridružuje se obilježavanju Svjetskog dana zdravlja organiziranjem preventivnih akcija mjerenja tlaka i šećera u krvi za građane u suradnji s ravnateljima društava Hrvastkog Crvenog križa i zdravstvenim suradnicima u lokalnoj zajednici.