Osijek - obilježen Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima

07.11.2014.

Gradsko društvo Crvenog križa Osijek i Odjel prevencije Policijske uprave osječko-baranjske 17. listopada u prostoru Informativnog centra policije PU osječko-baranjske smještenog u TC Avenue Mall u Osijeku, održali su predavanje na temu prevencije trgovanja ljudima za učenike osmih razreda Osnovne škole Vladimir Nazor iz Čepina.

Tijekom predavanja, ali i tijekom cijele godine, u prostoru Informativnog centra policije PU osječko-baranjske građanima su dostupni edukativni materijali Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske i Hrvatskog Crvenog križa na temu prevencije trgovanja ljudima. Pored predavanja, povodom Europskog dana suzbijanja trgovanja ljudima, sredstvima javnog priopćavanja predstavljene su planirane preventivne aktivnosti usmjerene suzbijanju trgovanja ljudima u narednom periodu.

U nizu aktivnosti jedna od značajnijih je provedba projekta „Siguran oglas“ koji provodi Gradsko društvo Crvenog križa Osijek uz potporu Savjeta mladih Osječko-baranjske županije. Naime, 18. listopada 2014. godine na Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima, u Centru za edukaciju osječkog Crvenog križa u Orahovici provedeno je osposobljavanje učenika 8 strukovnih srednjih škola s područja Osječko-baranjske županije. Cilj osposobljavanja je educirati i osposobiti po dvoje učenika iz svake škole da samostalno mogu provesti edukaciju ostalih učenika svoje škole o problemu trgovanja ljudima i potrebnim mjerama opreza.

Gradsko društvo Crvenog križa Osijek i Odjel prevencije Policijske uprave osječko-baranjske u suradnji s Moto klubom Kune i osječkim osnovnim školama tijekom godine planiraju provesti niz radionica prevencije trgovanja ljudima za učenike 8. razreda osječkih osnovnih škola.
U Hrvatskoj je u zadnjih 5 godina evidentirano sveukupno 47 žrtava trgovanja ljudima ali je tamna brojka puno veća iz razloga što žrtve često ne žele prijaviti kazneno djelo zbog bojazni od dodatne viktimizacije. Tijekom postupka trgovanja ljudima žrtva prolazi kroz tri ciklusa: vrbovanje, transport i eksploataciju tijekom čega je zlostavljana psihički i fizički te joj se često pokušava dokazati da se nalazi u bezizlaznoj situaciji. Cilj je da žrtva prihvati svoj položaj žrtve i prestane se opirat.

Žrtve se često iskorištavaju za prostituciju, seksulani turizam, pornografiju, uspostavljanje robovlasničkih odnosa, prosjačenje, prisilu na brak i sl.
Iako djelatnici Policijske uprave osječko-baranjske i predstavnici Gradskog društva Crvenog križa Osijek tijekom godine u kontinuitetu provode aktivnosti usmjerene suzbijanju trgovanja ljudima, među kojima značajno mjesto zauzimaju informativno-preventivne aktivnosti, upravo na Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima ovim i sličnim događanjima dodatno želimo ukazati na sveprisutnost i ozbiljnost problema trgovanja ljudima. Žrtve svakodnevno susrećemo, no često ih ne prepoznajemo ili ne znamo pravilno reagirati, a pravovremena edukacija i mjere opreza uvelike doprinose smanjenju broja žrtava trgovanja ljudima.