Međunarodni pokret Crvenog križa i Crvenog polumjeseca poziva države da iskoriste priliku i pridonesu globalnom nuklearnom razoružanju

26.09.2016.

Tijekom godišnjeg zasjedanja Opće skupštine Ujedinjenih naroda u New Yorku, a povodom Međunarodnog dana za potpunu eliminaciju nuklearnog oružja - 26. rujna, zajedničku izjavu dali su Peter Maurer, predsjednik Međunarodnog odbora Crvenog križa (ICRC) i Tadateru Konoé, predsjednik Međunarodne federacije društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca (IFRC). U istoj su istaknuli da Međunarodni pokret Crvenog križa i Crvenog polumjeseca ponavlja svoj poziv državama da otpočnu pregovore o ugovoru o zabrani upotrebe i potpune eliminacije nuklearnog oružje, u skladu sa svojim postojećim obvezama.

Ovaj poziv dolazi tijekom godišnjeg zasjedanja Opće skupštine Ujedinjenih naroda u New Yorku, koja će možda odlučiti sazvati konferenciju u 2017. godini, na kojoj bi se pregovaralo o ugovoru o zabrani nuklearnog oružja, vodeći do njegove potpune eliminacije. Na taj način bi se djelovalo po preporuci koju je uz široku potporu država u kolovozu izradila Radna grupa Ujedinjenih naroda o nuklearnom razoružanju.

Po prvi put u više od 70 godina, zabrana nuklearnog oružja mogla bi postati stvarnost.

"Pozivam sve države da iskoriste ovu priliku", rekao je predsjednik Međunarodnog odbora Crvenog križa, Peter Maurer. "Došlo je vrijeme da svjetski vođe pokažu svoje vodstvo. Moramo osloboditi svijet od nuklearnog oružja jednom i zauvijek. Dok to ne učinimo, mogućnost namjerne ili slučajne uporabe nuklearnog oružja i dalje postoji, kao i rizik od katastrofalnih i dugoročnih posljedica koje nuklearno oružje može imati na ljudsko zdravlje, okoliš, klimu, proizvodnju hrane i socio-ekonomski razvoj. Očistiti svijet od nuklearnog oružja je humanitarni imperativ."

"Povijest nam je pokazala da su humanitarne posljedice od nuklearnog oružja - i samo jednoga nuklearnog oružja – užasne i riječima neopisive i mogu trajati desetljećima", izjavio je predsjednik Međunarodne federacije društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, Tadateru Konoé. "Više od 70 godina nakon što su atomske bombe bačene na Hirošimu i Nagasaki, liječnici u bolnicama Japanskog Crvenog križa u ta dva grada još uvijek liječe tisuće preživjelih koji pate zbog trajno narušenog zdravlja."

"Većina nuklearnog oružja u današnjim arsenalima je mnogo puta snažnija i destruktivnija od onog koje se koristilo 1945. godine", rekao je Konoé. "Učinkovita isporuka humanitarne pomoći u okolnostima napada bila bi gotovo nemoguća i ne postoje međunarodni planovi za slučaj takve situacije."

Međunarodni pokret Crvenog  križa i Crvenog polumjeseca poslao je povijesni poziv za zabranom i uklanjanjem nuklearnog oružja 2011. godine te na taj način ustrajao u svojim pozivima od 1945. godine.