Hrvatski Crveni križ zalaže se za sigurne pravne putove međunarodne zaštite u EU

26.04.2015.

Protekli tjedan dogodila se jedna od najvećih pomorskih tragedija izvan ratnih događanja. Svi smo pratili tragedije u Mediteranu  i svjedočili  naporima koje ulaže Talijanski Crveni križ sa svojim volonterima i zaposlenicima, koji  je u stalnom prihvatu migranata, pružajući im  medicinsku skrb, svježu vodu,  hranu, odjeću, obuću,  psihosocijalnu podršku i savjete.

Dok god izbjeglice ovise o krijumčarima do tada će biti stradavanja stoga se Hrvatski Crveni križ, zajedno s drugim nacionalnim društvima Europske unije, zalaže za sigurne  pravne putove međunarodne zaštite  u EU.

Europski ured Crvenog križa objavio je : Izjavu u ime Nacionalnih društava Crvenog križa u Europskoj uniji i Norveškoj,  zalažući se za  siguran  pravni ulazak i prihvat – jer  Europa može i mora učiniti više- koju objavljujemo:

Smrt stotina migranata u Mediteranu humanitarna je  katastrofa koja je šokirala i rastužila sve nas. Ona je ponovo upozorila na tragediju koja se odvija pred našim očima, iz dana u dan, na one koji se bježeći od sukoba, progona i siromaštva odvaže se krenuti opasnim rutama u potrazi za  zaštitom i boljom budućnošću. Ljudi će u očajnim situacijama i dalje kretati na te pogibeljne putove, izlažući i svoje živote kad nemaju drugog izlaza i unatoč svim naporima da ih se zaustavi.

Sada moramo raditi svi zajedno kako bismo osigurali da se takve tragedije ne ponove te otkloniti ravnodušnost koja pretvara Mediteran u veliko groblje. Sprječavanje daljnjih  gubitaka ljudskih života apsolutni je prioritet, humanitarni imperativ, stoga pozdravljamo predanost europskih čelnika u unapređenju mogućnosti FRONTEX-a u traganju i spašavanju, ali to nije dovoljno. Operacije EU namijenjene  traganju i spašavanju trebaju biti organizirane tako da  pokrivaju čitavi Mediteran. Jer svaki put kad tone brod, potapa se dio  naše humanosti.

Nemojmo zaboraviti na vrijednosti Povelje Europske unije o temeljnim pravima: «Unija se temelji na nedjeljivim, univerzalnim vrijednostima ljudskog dostojanstva, slobode, jednakosti i solidarnosti; Unija se temelji na načelima demokracije i vladavine prava.» Stoga vlasti  u EU imaju temeljnu obvezu poštivati  ljudsko dostojanstvo i pružiti podršku za djelotvoran pristup osnovnim ljudskim pravima. Naglašavamo važnost jamstva dostojanstva svih migranata i njihovih obitelji,  čuvajući njihovo  pravo da saznaju  sudbinu svojih najmilijih, omogućavajući im pristup uslugama za obnovu obiteljskih veza, kao i poštujući njihovo pravo na privatnost.

Također vjerujemo kako Europa može učiniti više pružajući sigurne pravne putove  ulaska u EU i mogućnost zaštite od sukoba i nasilja. Razmještanje izbjeglica je učinkovit instrument, ali je za sada premali broj tako zbrinutih. Djelujući zajedno, države članice trebale bi razmjestiti najmanje 20.000 izbjeglica godišnje do  2020. godine. Nadalje, jedna od mogućnosti je i oslobađanje od  obveze pribavljanja viza za osobe koje bježe od sukoba.

Zaslužuju pohvalu one države članice koje su pokazale moralno vodstvo u izdavanju viza u svrhu zaštite, kao i pružajući podršku u osjetljivim postupcima spajanja razdvojenih članova obitelji, za one razdvojene u  sukobu u Siriji i drugdje. Njihov primjer trebaju slijediti i druge članice, zajedno djelujući  u ispunjenju temeljnih načela europske solidarnosti. Osim toga, sadašnji pritisci na zemlje članice na vanjskim granicama dokazuju da  «Dublinski sustav», koji obilježava  zajednički europski sustav azila, nije zadovoljavajući i zahtijeva reviziju. Nužno je  razvijati učinkoviti mehanizam solidarnosti kako bi se osigurala  pravednija raspodjela tražitelja azila  i izbjeglica diljem Europske unije.

Novi Europski program za migracije koji je trenutno u izradi treba biti odlučan, dalekosežan i čvrsto  utemeljen na načelima humanosti, solidarnosti – kako unutar same Unije tako  i Europske unije sa zemljama podrijetla i tranzita - uz poštivanje ljudskih prava. To nužno uključuje ustrajnu predanost  rješavanju uzroka prisilnih migracija, bilo da je to sukob, nasilje ili ponižavajuće siromaštvo.

S našom globalnom mrežom mi smo spremni za rad s vladama u primjeni konkretnih mjera u podršci migrantima  u ranjivoj situaciji, doprinijeti humanitarnim naporima u kratkom roku, kao i dugoročno u integraciji onih koji su se uputili u Europu tražeći zaštitu i sigurnost, uz poštivanje njihovog ljudskog dostojanstva.
 

Prijevod: HCK
Izvorni tekst: http://www.redcross.eu/en/News-Events/NEWS-ROOM/Migration-Europe-can-and-must-do-more/



Bruxelles, 24. travnja 2015

Fotografije: Damien Fulton Naylor / IFRC