Hrvatski Crveni križ obilježio Međunarodni dan migranata

18.12.2014.

Danas je u prostoru integracijske kuće Hrvatskog Crvenog križa svečano obilježen Međunarodni dan migranata, koji je 2000. godine proglasila Opća skupština Ujedinjenih naroda. Broj migranata u svijetu stalno raste, a od 232 milijuna osoba koje žive izvan svoje zemlje prema podacima UN-a, veliki broj nema pristupa osnovnim socijalnim pravima. Na obilježavanju Međunarodnog dana migranata sudjelovao je potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova g. Ranko Ostojić koji je s tražiteljima azila, azilantima i strancima pod supsidijarnom zaštitom razgovarao o poteškoćama s kojima se susreću, ali i o postignućima kojima doprinose hrvatskom društvu. Sudionici su bili i predstavnici Agencije Ujedinjenih naroda za izbjeglice (UNHCR), Međunarodne organizacije za migracije (IOM), Ureda Vlade Republike Hrvatske za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, Centra za mirovne studije i Isusovačke služba za izbjeglice.

Hrvatski Crveni križ, kao i druga Društva Crvenog križa u Europi, ima bogato iskustvo u pružanju podrške migrantima u potrebi. Uz podršku i partnerstvo s Ministarstvom unutarnjih poslova i Agencijom Ujedinjenih naroda za izbjeglice, te suradnju s drugim državnim institucijama i udrugama, Hrvatski Crveni križ provodi programe pomoći izbjeglicama, tražiteljima azila, azilantima i drugim migrantima u potrebi. Kao dio Međunarodne federacije Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, Hrvatski Crveni križ na ovaj dan naglašava posvećenost osiguravanju pristupa i pružanju humanitarne pomoći svim ranjivim skupinama migranata, bez obzira na njihov status, poštujući njihovo dostojanstvo i pravo na različitost, te potičući njihovo socijalno uključivanje i integraciju u društvo.

Sve prisutne na početku svečanosti pozdravio je Izvršni predsjednik Hrvatskog Crvenog križa g. Robert Markt naglasivši važnost obilježavanja ovog dana kada se podsjećamo na značajan doprinos koji migranti imaju u napretku svojih zemalja i zemalja u koje migriraju, te istaknuo značaj poštivanja njihovih ljudskih prava i osiguravanja uvjeta života dostojnog čovjeka. Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova g. Ranko Ostojić izrazio je odlučnost Vlade Republike Hrvatske u daljnjem unaprjeđenju sustava azila i migracija, te zahvalio Hrvatskom Crvenom križu na pomoći pri integraciji stranaca u hrvatsko društvo. Cilj je suradnje Ministarstva unutarnjih poslova, Hrvatskog Crvenog križa i udruga civilnog društva olakšati život ljudima koji su iz različitih razloga ostavili svoje domove i zemlje.

Uslijedio je prikaz nekih od aktivnosti kojima se bave tražitelji azila, azilanti i osobe pod supsidijarnom zaštitom iz Turske, Gruzije, Kazahstana, Afganistana, Pakistana, Somalije i Nigerije, a sastoje se od kreativnih radionica, učenja hrvatskog jezika, pripreme tradicionalnih jela i glazbene radionice. Nakon toga prisutni su iznijeli svoja dosadašnja iskustva i izazove sa kojima se susreću potpredsjedniku Vlade i ministru unutarnjih poslova g. Ranku Ostojiću, a on im je obećao skoro rješavanje problema njihova sustavnog učenja hrvatskog jezika te bolju dostupnost zdravstvene zaštite, na koju imaju zakonsko pravo. I stručna suradnica za integraciju stranaca pri Hrvatskom Crvenom križu Maja Kadoić, naglasila je probleme u domovima zdravlja u kojima azilante često ne prepoznaju kao kategoriju ljudi koja ima zakonsko pravo na zdravstvenu zaštitu, poteškoće u dokazivanju stečenih kvalifikacija, te pronalaženju zaposlenja.

Pored poteškoća i problema koji su navedeni tijekom radionice, sudionici su izrazili svoju zahvalnost Vladi RH, Hrvatskom Crvenom križu i svim organizacijama i udrugama koje im pomažu, te svoju želju i odlučnost da se što bolje integriraju u hrvatsko društvo.

Zajedno s ministrom Ostojićem, predstavnici Hrvatskog Crvenog križa, Ureda Vlade RH za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, UNHCR-a, IOM-a, Centra za mirovne studije i Isusovačke službe za izbjeglice sudjelovali su na okruglom stolu na kojemu su izražene sve nedaće s kojima se tražitelji azila, azilanti i migranti susreću, a s ciljem što bržeg i uspješnijeg uklanjanja prepreka koje im omogućuju kvalitetan život u Hrvatskoj. Ministar Ostojić je dodao kako je Hrvatska jedina od europskih zemalja koja bilježi pad broja migranata u neregularnom statusu, te jedna od tranzitnih zemalja koja je migrantima samo dio puta prema Zapadu, a zato je i nužno, naglasio je, iskazati solidarnost prema njima.

Sudionici su iskazali zabrinutost zbog rastućeg broja smrtnih slučajeva migranata koji se odlučuju na rizičan put preko Mediterana ili preko drugih opasnih načina u potrazi za zaštitom i boljim životom. Prema podacima IOM-a, broj smrtnih slučajeva na migracijskom putu na globalnoj razini dostigao je gotovo 5.000, što je najveći dosada zabilježeni broj. IOM poziva na hitnu akciju svih dionika kako bi se sačuvali životi migranata i spriječilo krijumčare i trgovce ljudima da zloupotrebljavaju bespomoćnost i bezizlazne situacije u kojima se često nalaze migranti, kako bi ostvarili veliki profit.

Povodom Dana migranata, Međunarodna federacija Crvenog križa i Crvenog polumjeseca poziva na poštivanje dostojanstva i prava svih migranata, te na omogućavanje pristupa sigurnom i regularnom načinu traženja zaštite; više na sljedećem linku.