Edukacija žurne jedinice za djelovanje u katastrofama u Berlinu

24.09.2013.

Od 6. do 15. rujna 2013. godine, održan je trening žurne jedinice za djelovanje u katastrofama (Emergency Response Unit - ERU) u organizaciji Njemačkog Crvenog križa na kojem su sudjelovali volonteri Hrvatskog Crvenog križa Ana Kunštek (GDCK Zagreb) i Zdenko Babić (GDCK Krapina) te Igor Ostojić, zaposlenik GDCK Poreč.

Svi sudionici treninga okupili su se na aerodromu Schönenfeld (Berlin). Nakon toga slijedio je obilazak logističkog centra (skladišta) i garaže s vozilima Njemačkog Crvenog križa gdje je prikazan način pakiranja, označavanja, skladištenja i transporta robe i zaliha koje žurne jedinice za odgovor na katastrofe  koriste pri odlasku u misije.

Osmodnevni trening za delegate i članove ERU timova održan je u malom edukacijskom centru – Schmökwitz u okolici Berlina. Sveukupno je bilo 39 sudionika iz različitih nacionalnih društava (iz Hong Konga, Japana, Kenije, Norveške, Njemačke, Pakistana, Portugala, Velike Britanije i Hrvatske). Zdenko je bio na treningu za zdravstvene djelatnike, a Ana i Igor na treningu za tim za osiguravanje vode i osnovnih sanitarnih uvjeta.
Program treninga se sastojao od predavanja i grupnog rada u predavaonici te praktičnih vježbi i simulacija na terenu. Obrađene su sljedeće teme: odgovor na katastrofe Međunarodne federacije društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca; upravljanje u slučaju katastrofa Njemačkog Crvenog križa; logistika (uvod); vježba - istovarivanje opreme iz kamiona; podizanje kampa; javno zdravstvo u katastrofama; nošenje sa stresom - zdravstveni djelatnici u opasnosti; prehrana; SPHERE i smjernice Svjetske zdravstvene organizacije; laboratorijske usluge u katastrofama; ZIS (zdravstveni informacijski sustav); planiranje bolnice; radijska komunikacija; imunizacija (cijepljenje); financije; tretiranje (pročišćavanje) vode u kućanstvu / promicanje higijenskih mjera; mediji; međuagencijski zdravstveni set; postavljanje osnovne zdravstvene jedinice; pokretne klinike; zdravlje delegata i kodeks ponašanja.

Nakon završenog prvog dijela edukacije, dio sudionika prebačen je u vojnu bazu na drugi dio treninga (2 i pol dana) koji je uključivao: prvu pomoć u terenskim uvjetima, sigurnost (sigurnosne mjere) u terenskim uvjetima, vožnju po teškom terenu, gašenje požara i zaštitu od požara, opasnost od mina.