Svaka peta osoba živi u riziku od siromaštva

21.02.2018.
Svjetski dan socijalne pravde obilježava se na inicijativu Ujedinjenih naroda svake godine 20. veljače. Tim povodom je Europska mreža protiv siromaštva održala konferenciju „Izazovi minimalnog dohotka u Hrvatskoj - iskustva i prijedlozi EMIN 2 projekta“.
 
Cilj je projekta u europskim zemljama osvijestiti širu javnost, ali i nositelje političke odgovornosti, o važnosti izgradnje primjerenog, dostupnog i osnažujućeg sustava minimalnih naknada tj. socijalne pomoći namijenjenog građanima izloženim siromaštvu.
 
Naime, u većini europskih zemalja sustavi minimalnih naknada tj. socijalnih pomoći su neadekvatni i trebalo bi osigurati iznos koji pojedinca, ili obitelj, izdižu iznad utvrđene linije siromaštva u zemlji.
 
Unaprjeđenje sustava minimalnih naknada tj. socijalne pomoći nije važno samo zbog poboljšanja situacije najsiromašnijih građana, nego je važno i iz aspekta izgradnje socijalno pravednijeg društva koje je u interesu svih građana.
 
Pučka pravobraniteljica Lora Vidović upozorila je, u povodu Svjetskog dana socijalne pravde, da socijalna pravda u Hrvatskoj ostaje tek želja, a ne postignuće jer svaka peta osoba živi u riziku od siromaštva, dok više od 180 tisuća umirovljenika prima mirovinu manju od tisuću kuna.
 
U društvu u kojem vlada socijalna pravda, svi građani imaju jednake mogućnosti u obrazovanju, zapošljavanju, radu te u drugim područjima života.

Osobe s iskustvom siromaštva, kao i organizacije koje s njima rade trebaju uvijek biti dio rasprava o definicijama i pokazateljima siromaštva, jer će se isključivo njihovim sudjelovanjem doći do učinkovitih rješenja.